Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Wysadzamy ogród - rodzinne warsztaty

Z okazji wiosny zapraszamy na rodzinne rozsadzanie. Ale zupełnie bezpieczne i w kontrolowanych warunkach pod opieką specjalistki od ogrodów społecznych. Spotkamy się na późnym śniadaniu i porozmawiamy o tym, jak przygotować się do prowadzenia upraw roślin jadalnych na balkonie. Przyjrzymy się częstym ograniczeniom ogrodniczym wynikającym chociażby z małej powierzchni, braku naturalnego nawodnienia i w niekorzystnych warunkach oświetlenia. Omówimy typowe i nietypowe rośliny jadalne, które możemy mieć w zasięgu ręki oraz różne formy upraw parapetowo-balkonowych.
W części warsztatowej przygotujemy kilka rodzajów upraw, osobiście doświadczając wielu możliwości, jakie daje nam miejskie (a nawet mieszkaniowe) ogrodnictwo. Poczynając od upraw w słoiku, przez uprawy na tacce, po doniczki cieszące podniebienie i oko, a kończąc na klasycznym balkonowym pomidorku karłowym.
Młodsze dzieci zostaną zaproszone do zabawy wokół przygotowanych stanowisk inspirowanych sadzeniem roślin. Będziemy projektować makietę ogrodową z naturalnych materiałów. A także ćwiczyć się w przekopywaniu “grządki”.
Rozpoczynamy cykl warsztatów “Rozrabiamy w ogrodzie” - projekt finansowany ze środków ArcelorMittal Poland. W tym roku chcemy Was zaprosić na 3 spotkania w Tajemniczym Ogrodzie. Wszystkie odbędą się w formule przedpołudniowego drugiego śniadania w plenerze. Za każdym razem zaprosimy specjalnych gości i gościnie, którzy zaproponują działania bliskie naturze. W sierpniu będziemy pracować z drewnem, a we wrześniu w temacie ziół i dzikich roślin.
Prowadzące:
Karolina Rybka – hobbystycznie: ogrodniczka w Krakowskim Ogrodzie Społecznym Macierzanki na Ruczaju, zawodowo: naukowczyni w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. W ogrodzie przyjmuje rolę ogrodniczki, edukatorki, operatorki wkrętarki i piły. Z ogrodem związana jest od 2021 roku. Jest doskonałym przykładem, jak mimo zerowej wiedzy, mając zapał do pracy, chęć samoedukacji i odrobinę wolnego czasu spędzanego w otoczeniu zieleni i starszych stażem ogrodniczek można zyskać pasję do współtworzenia miejskiego ogrodu społecznego opartego na zasadach permakultury.
Elżbieta Urbańska-Kłapa – animatorka edukacji ekologicznej i kultury ogrodniczej. Z wykształcenia ogrodniczka i projektantka terenów zieleni. Kieruje Pracownią Animacji Ekologicznej w Ośrodku Kultury Norwida w Krakowie. Od wielu lat zaangażowana w ochronę Łąk Nowohuckich. Autorka i realizatorka wielu inicjatyw ekologicznych dla młodzieży i dorosłych, m.in. „Młodym okiem na zieleń”, „Ogrody Nowej Huty”, „Pnącza dla Krakowa”, „Łąki Nowohuckie jakich nie znacie”.
Barbara Pasterak – edukatorka, pedagożka teatru, kuratorka programów artystycznych. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalność wiedza o kulturze. Koordynatorka i realizatorka działań przybliżających sztukę współczesną i działania teatralne osobom z różnymi potrzebami. Laureatka pierwszej krakowskiej edycji konkursu Animator roku.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- warsztaty przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci powyżej 10 roku życia; rodziców chcących przyjść z młodszymi dziećmi prosimy o przekazanie takiej informacji (dla młodszych dzieci przygotowujemy dodatkowe aktywności); zapraszamy oczywiście również dorosłych bez dzieci
- wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy mailowe: nhlab@okn.edu.pl
- warsztat potrwa około 2 godzin
- pracujemy w małej grupie
Dofinansowano ze środków firmy ArcelorMittal Poland.
Partner promocyjny: Krakowski Holding Komunalny, Ekospalarnia.
Jeśli masz dodatkowe potrzeby, o których powinniśmy wiedzieć, abyś mogła/mógł komfortowo, bezpiecznie i w pełni uczestniczyć w wydarzeniu, poinformuj nas o nich przy zgłoszeniu mailowym.
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, 21
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
Warsztaty odbywają się w Tajemniczym Ogrodzie za budynkiem ARTzony.
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Tajemniczy ogród znajduje się bezpośrednio przy budynku. Teren ogrodu jest ogrodzony. Wejście bezpośrednio z poziomu chodnika, brak stopni. Bramka do ogrodu (od strony parkingu) o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem. W strefie bramki oraz na terenie ogrodu brak utwardzonej nawierzchni (ścieżek). Teren ogrodu porośnięty jest trawą.
Podczas warsztatu będzie wykorzystywana gleba i naturalne rośliny. Istnieje spora szansa na ubrudzenie się ziemią.
Lokalizacja
os. Górali 4, 31-959 Kraków telefon: +48 12 644 38 98 e-mail: artzona@okn.edu.pl